Google Ads Reklam Yönetimi.

image

Dünyanın en güçlü arama motoru olan Google, satın alma, bilgi edinme, fiyat araştırma, karar verme, araştırma, ödev yapma, içerik oluşturma vb hemen hemen birçok konuda artık ilgili sürecin başladığı ve belki de netleştiği kanal pozisyonundadır. 1 günümüz geçmiyor ki dilimizde Google kelimesi olmasın. Birbirimize konuşurken, bir yerlerde sunum yaparken, bir arkadaşımıza ürün önerirken, dedikodu yaparken illa ki Google kelimesini kullanır olduk. Bu kullanım oranın yüksek oluşu da bize Google’ın ne denli güçlü olduğunu göstermektedir.

10 sene öncesine kadar bu süreçler için gazete, televizyon, tanıdık, konu komşu gibi kanallara danışan bizler şimdilerde bu kanalların yerine Google’ı tercih eder olduk. Bu yer değişimi ile bunun farkına varan marka ve firmalar da karar verme süreçlerini etkilemek ve farklı kazançlar elde etmek için Google’da üst sıralara çıkmanın yollarını arar oldu.

Bu arayışın en kolay yolu olan Google Adwords şimdiki adıyla Google Ads üzerinde neler yapılmalı, Bir Digital Web Tasarım & Reklam Ajansı ne gibi hizmetler verebilir bu konulardan bahsedeceğiz.

Google Ads Nedir?
Google Ads; Google’ın sunduğu ücretli ve çevrimiçi dijital reklam hizmetidir. Google Ads üzerinde reklam veren işletmelerin veya kişilerin, hedefledikleri kitle, dönüşüm tipi, sundukları ürün veya hizmet ile ilgilenen kişileri belirli ücretler karşılığında buluşturduğu bir platformdur.
Google Adwords yeni adıyla Ads 2000’li yılların başında hayatımıza girdi. Bu giriş ile satın alma ve karar verme süreçlerini oldukça güçlü ve köklü şekilde değiştirdi. Bu değişim ile mal ve hizmetlerini tanıtmak isteyen işletmelerin de reklam verme sistemleri değişti. Hem ölçülebilir hem de daha küçük bütçelerle reklam verilebilmesi de Google Adwords’ün çok hızlı şekilde büyümesini sağladı. Bu büyüme ile doğru orantılı olarak da işletmelerin yıllık reklam bütçelerinden daha fazla pay kapmayı başardı.

Google Ads Nasıl Çalışır?
Google Ads’in temel çalışma prensibi doğru kullanıcı ile doğru hizmet veya ürünü bir araya getirmektir. Bu eşleştirme dahilinde Google, Google Ads platformunu kullanan işletme işe bu işletmenin ürün veya hizmetlerine benzer ürün veya hizmet arayan kullanıcıları buluşturmayı amaçlar. Bu buluşturmayı bir görüntülü reklam ya da arama motoru üzerinde listelenen sonuçlar ile yapabilir. Görüntülenen banner tasarımlar veya listelenen arama sonuçları ile karşılaşan kullanıcı eğer reklam alanlarında verilen sonuçlara tıklamışsa işletmenin bu reklamlar için ayırdığı bütçeden belirli bir oranda keserek süreci ilerletir. Bir sonraki adımda ise eğer bir dönüşüm hedefi konmuşsa bu dönüşüm hedefi dahilinde bir başka kesinti de yapabilir. Dönüşüm konusunu daha detaylı bir şekilde yazının devamında anlatacağız.

Google Ads Reklam Çeşitleri
Google Ads üzerinde her işletme tipi ve ürün çeşidi için uygun bir reklam modeli mevcuttur. Bu çeşitlilik ve amaçlar dahilinde Google Ads’te temelde 4 reklam modeli mevcuttur. Bunlar;

Arama Ağı Reklamları
Görüntülü Reklam Ağı
Video Reklamlar
Uygulama Reklamları olarak listelenebilir.
Arama Ağı Reklamları: Google’da herhangi bir arama yapıldığında arama yapan karşısına duruma ve arama yapılan kelimeye göre yüzlerce sonuç çıkar. Bu sonuçların içinde hem ücretli hem de organik sonuçlar listelenir. Sayfanın en başında ve en sonunda listelenen, daha belirgin yazı tipi ile vurgulanan ve içeriği daha farklı olanlar ücretli yani Google Ads aracılığı ile verilmiş reklamlardır. Bu sonuçlar aynı zamanda haksız rekabeti önlemek adına reklam etiketi ile işaretlenir. Bu reklamların tıklanması, bu reklam aracılığı ile yol tarifi alınması veya verdiğiniz telefon numarasının aranması ile belirli bir ücret ödenir.

Görüntülü Reklam Ağı: Görüntülü reklam ağı, Google’ın verdiği bilgilere göre 2 milyondan fazla web sitesi ve video uygulamadan oluşan bir reklam grubudur. Bu ağ ile dünya genelinde internet kullanıcılarının %90’ına ulaşılabilir. Bu ağ ile hedef kitleler için gösterim sağlanabilecek özel banner reklam alanlarına erişim sağlanır.

Görüntülü reklam ağı ile doğru kitlenin bulunmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Farklı kırılım ve hedefleme seçenekleri ile vermek istenilen mesaj en stratejik şekilde, doğru yer ve zamanda potansiyel müşterileriniz ile buluşur.

Bununla birlikte web sitenizi daha önce ziyaret eden ziyaretçileri Remarketing yani yeniden pazarlama listeleri tekrar tekrar hedefleyebilirsiniz.

Google Display Network ile hem daha düşük bütçelere daha düşük maliyetlerle erişirken hem de ilgili hedef kitleniz için daha büyük marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Video Reklamlar: Google Video Reklamları, yine Google Ads Paneli kullanılarak verilir. Burada temelde iki kullanım biçimi vardır. Birincisi videolar içinde beliren banner tasarımları veya size ait video içeriklerin tanıtımı. Belirli kriterler dahilinde hazırlanan banar görseller hedeflenen Youtube video, video kanalları ve farklı hedef kitlelerin ilgilendiği videoların içinde yer alabilir. Bunların bir bakıma televizyonda gördüğümüz bant reklamlar gibi düşünebilirsiniz. Youtube üzerinde ya da videoların yerleştirildiği web siteleri üzerinde belirli periyotlar halinde beliren görseller olarak tanımlayabiliriz. Buradaki tek fark bu reklamların izleyici tarafından istenirse kapatılabilmesidir. Bu reklam modeli de temelde Görüntülü Reklam Ağı gibi çalışır ve hedeflemeleri benzerlik gösterir.

Video reklamlar hakkında daha fazla bilgiyi Youtube Reklamları Oluşturma sayfasından edinebilirsiniz.

Uygulama Reklamları: Google arama ağına dahil olan mobil uygulamalar yine bu ağa üye olan web siteleri mantığı ile çalışır. Ağa dahil olan uygulama belirli kriterler dahilinde uygulama sahibinin belirlediği alanlarda reklamların gösterilmesine izin verir. Bu reklamlar bazen oyun içinde puan kazanmak için xxx videosunu izleyin bazen de banner reklam gibi çeşitlenebilir. Reklam veren de bu durumun değişkenliğine göre gösterim veya tıklama durumuna göre maliyetlerini düzenler.

Google Ads Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
Google Reklam Ağları’nı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bunlar;

Google reklamları kullanılırken öncelikle eğer bu işin eğitimini almadıysanız kesinlikle işin uzmanı bir ekipten destek almanızı öneririz. Bu şekilde bütçelerinizin hem daha dikkatli kullanılmasını hem de reklamlarınızın daha verimli olmasını sağlarsınız.
Hesap kurulumu, dönüşüm ve remarketing kodlarının yerleşimleri, Google Analitik ve diğer yardımcı araçların doğru şekilde birbirine bağlanması gibi konularda da oldukça özen gösterilmesi gerekmektedir.
Reklam verirken bütçenin en doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Bütçelerin boşa gitmesini istemeyiz.
Hedefler belirlemek başarının anahtarlarından biridir. Bir e-Ticaret sitesi için mi yoksa bir haber sitesi bu reklamları kullanacak? En başta çok farklı görünmese de ana konu web sitemizi doğru konumlandırmamızdır.
Yapılacak çalışmalarda anahtar kelime analizlerinin gelişi güzel yapılmaması ve gerekiyorsa yardımcı araçlar kullanılarak bu anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekir.
Hedef DÖNÜŞÜM! Dönüşüm amacımız nedir? Satın alma, sayfa görüntülenme, dosya indirme… Her ne olursa olsun dönüşüm hedefleri ve buna bağlı olarak teknik düzenlemeler doğru şekilde yapılmalıdır.
Kullanıcının reklama tıkladıktan sonra geleceği web sitesi içinde yer alan ilgili sayfanın kullanıcı kitlemizin gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı, sayfanın hızlı açılıp açılmadığı, dönüşümü gerçekleştirecek form vb gibi elemanları doğru konumlanıp konumlanmadığı tespit edilip gerekli değişiklikler yapılmalıdır.
Bir Digital Web Tasarım Ajansı'na göre hem görüntülü hem de arama ağı reklamları eş zamanlı kullanılmalıdır. Bu başarı oranını artıran bir faktördür.
Elde edilen raporların doğru analiz edilmesi çok önemlidir. Bu analizler bize bir sonraki reklam kampanyamız için yol gösterici olacaktır.
Boşa bütçe harcamamak için yer hedeflemeleri en uygun şekilde yapılmalıdır. Ürünlerimizi veya hizmetlerimizi ulaştıramayacağımız bir kitleye reklamların gösterilmesi pek doğru bir adım olmaz.
Google Ads’in Çalışma Prensibi
Google Ads temelde ne kadar ekmek o kadar köfte algısıyla çalışır. Tabi ki sadece reklamlara en yüksek bütçeyi ayırmak yeterli değil. Yukarıda bahsettiğimiz ve birçok başka detayla birlikte bu süreç ilerletilir.

Bizim Google Adwords için verdiğimiz bir isim var. “KELİME BORSASI”. Bu yapıyı borsada işlem gören kağıtlar ya da döviz kurları gibi düşünebilirsiniz. Borsayla veya dövizle ilgilenenler bilir. Bu işlemler esnasında hızlı karar alma ve doğru analiz yeteneği ne kadar önemli ise Google Reklamları için de süreç hemen hemen aynı şekilde işler. Elinizde 100 birim bir bütçe mevcut diyelim. Bu bütçeyi arama ağında mı yoksa görüntülü reklam ağında mı kullanılacağına, hangi kitlelere veya cihazlara daha fazla bütçe ayrılacağına, ayrılan bütçenin hangi kitlelere göre bölümleneceğine ve bunun gibi birçok değişkene bağlı olarak bölümleneceğine karar verilmelidir.

Eğer bütçelerin boşa gitmesini istemiyorsak reklamlarımı açtım artık müşteri bekleyeyim algısında olunmamalıdır. Bu iş hem sabır hem de emek işidir. Reklamlarınızın doğru optimize edilmesi için her gün bu iş için mesai harcanması gerekir.

Neden Google Ads?
Neden Google Adwords sorunun en temel iki cevabı var. Birincisi ölçülebilir olması ikincisi ise diğer mecralara göre bütçe/dönüşüm oranının daha yüksek olması. Tabi ki bazı marka ve firmalar için açık hava mecraları, basılı materyal kullanımı, televizyon ve radyo gibi diğer mecralar da faydalı olabilir. Ancak reklam için ayrılan bütçelerin her zaman kısıtlı oluşu ile hedeflerin tutması ve bunların analizi için dijital reklam çalışmaları günümüzde daha fazla tercih edilmektedir.

Verilen reklamlar, harcanan bütçeler sonrasında illa ki pozitif yönlü sonuçların alınması her reklam verenin ana hedefidir. Bu hedeflerin tutması, bütçelerin doğru kullanılması adına Bir Digital Web Tasarım & Reklam Ajansı, toplamda 15 seneyi geçen tecrübesi ile hem mevcut hem de potansiyel müşterilerine en şeffaf ve optimum hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerden faydalanmak için bizimle iletişim geçmeniz yeterli.