Sosyal Medya Danışmanlığı.

image

Sosyal medya kavramı ve bu kavramı oluşturan kanallar hayatımızda her geçen gün daha fazla yer ediniyor. Bugün Türkiye’de yaklaşık 54 milyon aktif sosyal medya kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar ortalama 9 farklı sosyal medya hesabı bulunmakta ve 3 saatten daha fazla bir süreyi her gün sosyal medya mecralarında geçirmektedir.

Sosyal medyanın bu denli büyüdüğü sosyal medyada hizmet veren ajansların müşterilerinden en çok duyduğu şey “Bunu biz de yapardık, biz de paylaşırdık.” cümlesi muhtemelen. Bu cümle aslında kısmen doğru! Markaların imajını, amacını, hedef kitle potansiyelini ve bu potansiyelin etkileşim dilini bilmeden kemikleşmiş hizmetler sunmak sonunda bu cümleyi duymaya sebep olacaktır. Çünkü neredeyse herkes sosyal medyada yer alıyor ve herkes az ya da çok bu hesapları kullanmayı zaten biliyor. İşte burada da profesyonellik ve “Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?” sorusunun cevabı ortaya çıkıyor.

Bir Digital Web Tasarım & Reklam Ajansı olarak Sosyal Medya Hizmetlerini ikiye ayırıyoruz; Sosyal Medya Danışmanlığı ve Sosyal Medya Yönetimi. Muhtemelen aklınıza “Bu ikisi aynı şey değil mi?”, “İnternette ikisini de yazınca aynı şey çıkıyor!” düşünceleri gelecek. Bu sebeple bu iki kavramı açıklayarak devam edelim.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Danışmanlık, bilgisi ve tecrübesi olan kişinin uzman olduğu konuyla ilgili hizmet vermesidir. Bu tanımlamayla Sosyal Medya Danışmanlığı da sosyal medyada fikirleri, tecrübesi ve bilgisi olan kişinin hizmet vermesi oluyor.

Sosyal Medya Danışmanlığı sadece Sosyal Medya hesaplarınızın değil, dijital dünyada yer aldığınız her mecrada (web sitesi, APP, e-Ticaret sitesi vb.)marka imajınıza uygun şekilde bir bütün oluşturulmasıdır. Sosyal medya hizmetlerinde asıl önemli olan kısım da burasıdır. Çünkü sosyal medya dünyası zor güvenilen ama çabuk güven kaybedilen bir ortamdır. Markanızın; imajı, paylaşımları, reklamları ya da söylemleri iddia ettiği şeyleri karşılamada yetersizse markanız bu mecrada yok olmaya mahkûmdur. Bunu bir örnekle açıklamak istiyoruz. Bir e-Ticaret siteniz var ve sosyal medya üzerinden buraya müşteri çekmek istiyorsunuz. Eğer e-Ticaret alt yapınız ziyaret trafiğini kaldıramayacak durumdaysa ya da ödeme yöntemleriyle ilgili sistemsel bir sıkıntınız varsa bu olumsuzluklar sizin sosyal medyada zarar görmenize ve sıkça gördüğünüz o olumsuz yorumları almanıza neden olacaktır.

  • Hangi sosyal medya mecralarında olmak gerekir?
  • Hangi platformlarda reklam kampanyaları düzenlemek daha iyi sonuç verecektir?
  • Hedef kitlemiz kim?
  • Hedef kitleye ulaşılabilecek yollar nelerdir?
  • Teknik alt yapımız bunu kaldırabilecek güçte midir?
  • Neleri vadediyoruz ve bunların ne kadarını karşılayabiliyoruz?
  • Sosyal medya dilimiz ve tarzımız markamızı ne kadar yansıtıyor

BİR DİGİTAL WEB TASARIM & REKLAM AJANSI olarak bizler markanızla yola çıkarken bu ve bunun gibi soruları sorarak, yanıtlarını arayarak ve bunları yorumlayarak işe başlıyoruz. Ve şunu bir kez daha hatırlatıyoruz, stratejik ve analitik sonuçların değerlendirildiği Sosyal Medya Danışmanlığı aşaması markanızı öne çıkaracak asıl kısımdır.